Z życia MDP

Spartakiada Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w Luszowicach.

23.IX. 2023r. na Orliku przy Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Luszowicach odbyła się Spartakiada dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z terenu naszego powiatu, zorganizowana przez Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Radgoszczy oraz Ochotniczą Straż Pożarną w Luszowicach. W zawodach wzięło udział ponad 90 młodych strażaków z 15 jednostek OSP. W spartakiadzie wzięła też udział MDP z Olesna. Nie zajęli miejsca na podium , ale się bardzo dobrze bawili. Nagrody i dyplomy ufundowane również przez Powiat Dąbrowski, z ramienia samorządu wręczali Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek oraz Członek Zarządu Powiatu Dąbrowskiego, a zarazem Prezes Gminnego Związku OSP w Radgoszczy dh Kamil Kwiatkowski. Działalność i funkcjonowanie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych to cenna inicjatywa, która ma na celu zainteresowanie młodzieży działalnością społeczną na rzecz ochrony przeciwpożarowej, przygotowania jej do bezinteresownej służby w szeregach OSP oraz rozwijanie i krzewienie kultury fizycznej i sportu wśród dzieci i młodzieży.

Udział MDP z  Olesna w Pielgrzymce Strażaków Małopolski w Łagiewnikach.

 Już po raz dwudziesty drugi do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przybyła Pielgrzymka Strażaków Małopolski. Uroczystej Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił ks. Leszek Leszkiewicz, biskup pomocniczy Diecezji Tarnowskiej. Licznie zebranych strażaków w łagiewnickiej świątyni przywitał ks. Zbigniew Bielas. Rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Ks. Bielas podziękował strażakom za ich czyny miłosierdzia. – Wasza służba dla bliźnich jest wyrazem niesienia nadziei, pomocy i czynienia miłosierdzia. Cieszę się, że przybywacie już po raz dwudziesty drugi tu do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, aby Bogu w Trójcy Jedynemu dziękować i prosić o umocnienie na drodze czynienia miłosierdzia wobec tych, do których jesteście posłani – powiedział. Strażacy z OSP oraz MDP z Olesna co roku biorą udział w tej uroczystości kościelnej.

I Sejmik MDP Województwa Małopolskiego.

I Sejmik Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Województwa Małopolskiego zorganizowano w Operze Krakowskiej. Organizatorem wydarzenia był Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP woj. małopolskiego. W sejmiku wzięły udział Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze z naszego regionu.Była to okazja do spotkań oraz dyskusji m.in. o podstawach prawnych działania DDP i MDP, roli opiekunów, organizacji wycieczek, obozów, zawodów, a także na temat działalności proekologicznej MDP. Partnerami wydarzenia było Województwo Małopolskie, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie. Natomiast patronat honorowy nad sejmikiem objął wicemarszałek Łukasz Smółka. Nie zabrakło i nas z Olesna z MDP na tym pięknym przedsięwzięciu. To inicjatywa, która zasługuje na uznanie i wsparcie, ponieważ to właśnie młodzież jest przyszłością naszego kraju, a zaangażowanie w takie inicjatywy kształtuje odpowiedzialnych i zaangażowanych obywateli. Niech I Sejmik MDP Województwa Małopolskiego będzie inspiracją do kolejnych spotkań i przyczynkiem do rozwoju młodego pokolenia strażaków.

Nabożeństwo Fatimskie.
13 października 2023r. druhowie z MDP i DDS wzięli udział w Nabożeństwie Fatimskim z udziałem biskupa. Była to procesja różańcowa, która odbyła się ulicami Olesna po Mszy wieczornej. Prośba Maryi skierowana do dzieci fatimskich jest w dalszym ciągu aktualna i odnosi się do nas wszystkich, gdyż jak pokazała Maryja dzieciom w wizji piekła, wielu grzeszników idzie na zatracenie i wieczne potępienie.  Swoją ufną modlitwą różańcową i przeżywanym w zjednoczeniu z Panem Jezusem na krzyżu swoim cierpieniem, możesz uratować wielu grzeszników i przyspieszyć tryumf Niepokalanego Serca Maryi, bo jak Matka Boża powiedziała dzieciom, Jej Niepokalane Serce zwycięży

Zaduszki strażackie.
W pierwszą niedziele po Wszystkich Świętych w naszym Kościele odbywają Zaduszki Strażackie . MDP i DDS wzięła udział we mszy św. sprawowanej za zmarłych strażaków  Gminy Olesno. Jest to piękna tradycja wspominania druhów strażaków, którzy odeszli na wieczny spoczynek.