„JAK PRZYGODA, TO TYLKO W WARSZAWIE”

W dniach od 25 do 27 października uczniowie klas VII uczestniczyli pod opieką pań M. Wojtyto, A. Dymon, A. Kukli, Z. Janeczek i pana H. Janeczka w trzydniowej wycieczce do Warszawy. Wycieczka była dofinansowana w ramach programu „Poznaj Polskę”. Pierwszego dnia o godz. 6.00, uczestnicy i opiekunowie wycieczki stawili się z bagażami na miejsce zbiórki, pod szkołą podstawową w Oleśnie. Po zapakowaniu ekwipunku i pożegnaniu z rodzicami wszyscy wyruszyli wygodnym autobusem w drogę. Pilotką wycieczki była pani Dorota Szwaja, która ciekawymi opowieściami i wskazywaniem wartych uwagi obiektów uprzyjemniała podróż.  Już koło 10.30 powitaliśmy Warszawę. Pierwszym miejscem, które zwiedzili uczestnicy, była warszawska Starówka. Uczniowie zobaczyli Stare Miasto i Krakowskie Przedmieście, mieli okazję podziwiać Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta, Katedrę św. Jana, Rynek Starego Miasta, na którym spotkali warszawskiego kataryniarza Jana, Kanonię i Gnojną Górę oraz Barbakan z murami miejskimi i Pomnikiem Małego Powstańca. Zobaczyli także Pałac Prezydencki, Pomnik Powstania Warszawskiego, kościół św. Anny i autentyczny fragment muru Getta Warszawskiego. Wszyscy udali się również na Plac Piłsudskiego i pod Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie mieli okazję uczestniczyć w zmianie warty. Następnym punktem wycieczki był spacer po ogrodach Biblioteki Uniwersyteckiej i podziwianie panoramy Warszawy. Ostatnim miejscem, które odwiedzili uczniowie w pierwszym dniu, było Centrum Nauki Kopernik, w którym przez kilka godzin mogli poeksperymentować i dowiedzieć się wielu ciekawych i pożytecznych rzeczy m.in. W Strefie Eksperymentowania, w Teatrze Wysokich Napięć i Majsterni. Wieczorem wszyscy udali się do miejsca zakwaterowania, które mieściło się w hotelu „Bażant” w miejscowości Błonie pod Warszawą. Po smacznej obiado – kolacji uczniowie udali się do swoich pokoi, gdzie jeszcze do późnych godzin dzielili się wrażeniami.
Dzień drugi rozpoczął się od przejazdu na Powązki Wojskowe. Tam w jesiennej scenerii odwiedziliśmy groby znanych pisarzy, artystów, polityków, sportowców i żołnierzy. Na szczególną uwagę zasługiwały kwatery żołnierzy Bitwy Warszawskiej 1920, Kwatery Powstańcze, pomnik Gloria Victis, Mauzoleum Wyklętych – Niezłomnych i mogiły Rudego, Alka i Zośki – bliskich uczniom bohaterów lektury szkolnej pt. „Kamienie na szaniec” autorstwa Aleksandra Kamińskiego. Uczestnicy zobaczyli również groby ofiar katastrof lotniczych i Pomnik Smoleński. Po tej wzruszającej wędrówce po miejscu pamięci tylu ludzi udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego, które dokumentuje historię powstania warszawskiego i prowadzi działalność naukowo-badawczą oraz edukacyjną poświęconą dziejom powstania, a także historii i działalności Polskiego Państwa Podziemnego. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z ekspozycją, która przedstawia walkę i codzienność powstania na tle okupacji, poprzez ukazanie złożonej sytuacji międzynarodowej, aż po powojenny terror komunistyczny i losy powstańców w PRL – u. Muzeum wykorzystuje nowoczesne techniki audiowizualne. Są one bardzo przydatne w dotarciu do jednego z głównych jego adresatów, jakim jest młodzież. Ciekawym i angażującym sposobem na zwiedzanie muzeum było zbieranie kartek z kalendarza, które zawierały opisy kolejnych dni Powstania Warszawskiego. Niewątpliwie dużym przeżyciem było dla uczniów przejście przez replikę kanału. W czasie powstania sieć kanałów miejskich została wykorzystana do łączności, transportu broni i amunicji, a następnie ewakuacji znacznych sił powstańczych z upadających dzielnic. Po niezwykłej lekcji historii przyszedł czas na wizytę na Stadionie Narodowym, na którego zwiedzanie z niecierpliwością czekali szczególnie nasi szkolni piłkarze. PGE Narodowy zrobił wrażenie na wszystkich uczestnikach wycieczki, którzy mieli okazję zasiąść na najwyżej położonych miejscach na trybunach oraz na ławkach zawodników rezerwowych. Zobaczyli również piłkarskie szatnie i łazienki. Następnie przespacerowali się po płycie stadionu, a kilku chłopców rozegrało mini – piłeczką na jej skraju szybki mecz. Ten pełen wrażeń dzień zakończyła smaczna kolacja i oglądanie w hotelowych pokojach meczu drużyn FC Barcelona i FC Bayern Monachium.
Ostatniego dnia wycieczki, po spakowaniu bagaży i wykwaterowaniu z miejsca noclegu, wszyscy wyruszyli autokarem do centrum Warszawy. Przed wejściem do Parku Łazienkowskiego niespodziewanie udało się nam zobaczyć ceremonię powitania prezydenta Czarnogóry przez prezydenta Polski. Dzięki przychylności policji ochraniającej to wydarzenie podeszliśmy pod ogrodzenie Belwederu, gdzie na dziedzińcu Orkiestra Wojska Polskiego odegrała hymny państw Czarnogóry i Polski. Podekscytowani uczniowie z uwagą śledzili przebieg uroczystości. Następnie grupa weszła na teren Łazienek Królewskich i, spacerując w pogodnej jesiennej aurze,  zobaczyła Pomnik Fryderyka Chopina, samochód Józefa Piłsudskiego, Pałac na Wodzie, Belweder, pawilon Łaźni, Teatr na Wyspie, Pałac Myśliwski i Podchorążówkę. W godzinach popołudniowych udaliśmy się do Świątyni Opatrzności Bożej. Tam uczestnicy wycieczki wjechali pod kopułę świątyni na wysokość 26 m., gdzie mieści się Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Wystawa pokazuje  życie i działalność dwóch Wielkich Polaków na tle współczesnej historii Polski, Europy i świata. Ekspozycja ma charakter multimedialny. W kolejnych jej częściach słychać głos lub widać obraz z nagraniem jednego z bohaterów, których losy pokazane są równolegle. Zwiedzanie zwieńczyła modlitwa we wnętrzu Świątyni Opatrzności Bożej. Na koniec pilotka wycieczki, pani Dorota, przeprowadziła konkurs wiedzy o miejscach odwiedzonych przez uczniów w czasie wycieczki do stolicy Polski. Nagrodami były pamiątkowe magnesy i mapy miasta Warszawy.
Ok. godz. 15. 30 grupa wyruszyła w podróż powrotną. Oczywiście ważnym punktem podróży była wizyta w restauracji McDonald’s, skąd wszyscy po obfitym posiłku udali się do Olesna, gdzie już na uczniów czekali stęsknieni rodzice. Wszyscy pełni wrażeń szczęśliwie wrócili ok. godz. 21.00 do domów. To była wspaniała wycieczka. Na pewno na długo pozostanie we wspomnieniach uczestników.